Witam wszystkich odwiedzających mojego bloga. Moje imię Mariusz, mój znak to SQ9MES. Mieszkam w Olkuszu.
Krótkofalarstwem zajmuję się hobbystycznie, na pasmach pracuje głównie na VHF/UHF/SHF, oraz poprzez amatorskie satelity.
Zaliczone i potwierdzone mam wszystkie aktywne satelity, we wszystkich modach. Sprzęt którego obecnie używam to: Lincoln 1, Icom 820h, Yaesu 857d oraz Alinco DJ-G7.
Gdy pogoda i czas dopisuję obserwujemy z synem niebo. Sprzęt to Synta 8' do tego okulary: 6,8,13,22,30mm.
Moje wideo można obejrzeć na kanale:
http://vimeo.com/sq9mespiątek, 19 września 2008

Anteny mobilowe

( Na zdjęciu niespełnione marzenia....)
Jak wiadomo na rynku mamy bardzo duży wybór anten samochodowych, i ciężko wybrać tą "jedyną". Opisze tutaj kilka anten
których sam używałem.
Jak wiadomo nie ma złych anten, po prostu musimy wiedzieć czego oczekujemy, oczywiście najlepsze są anteny "dedykowane" , są to anteny zaprojektowane pod dane pasmo, i takie anteny spisują się najlepiej. Należy również pamiętać aby antena była zamontowana w pionie.
Najbardziej popularną i tanią anteną na rynku jest HUSTLER cena do ok 50zł (Allegro)
antena bardzo prosta z podstawą magnetyczną dla niezbyt wymagających użytkowników osobiście używałem jej przez tydzień, ciężko uzyskać przyzwoity SWR (w moim przypadku) polecam dla osób które chcą bardzo tani zestaw CB, ma ona jeszcze jedną zaletę: nie interesuje złodziei.

Następna antena to President Florida
 mała zgrabna antena,cena do ok130zł (Allegro)
jest to antena z podstawą magnetyczną, i jak na swoje wymiary 45cm wysokości, sporo na niej słychać. Zaletą tej anteny jest to że nie trzeba jej stroić, jest fabrycznie dopasowana ( mylnie odbierana jako samo strojąca się, nie ma jeszcze takiej anteny ) można zatem taką antenę ustawić w dowolnym miejscu, na dowolnym aucie, bez potrzeby strojenia SWR (bzdurą też jest to że to co znajduje się na promienniku służy do strojenia). Polecam dla osób które cenią wygodę i używają np. dwóch samochodów. Wadą tej anteny jest słaba wytrzymałość podstawy magnetycznej która łatwo pęka.

Trzecia z kolei antena to President Georgia najmniejsza z anten, cena ok 170zł (Allegro) jest to antena typu "jak mnie widzisz to mnie słyszysz" niestety jak dla mnie, bardzo słabe parametry, plus tej anteny to wymiary 30cm, antena dla osób które cenią dyskrecję, a jednak chcą mieć kontakt na trasie. Antena dobrze się stroi.

Kolej na President Alaska cena ok 140zł (Allegro) dosyć mocna antena, "pracuje" bardzo dobrze stroi się bez problemu, jednak aby uzyskać dobre parametry zalecam przykręcić antenę do karoserii auta, należy zwrócić uwagę aby antena była w pionie (zresztą jak każda antena uzyskuje wtedy najlepsze parametry) a przy montażu w dostawczym zwrócić uwagę aby cewka anteny była odsłonięta( przy montażu np. na rynience auta, cewka jest blisko karoserii, co podnosi SWR).

I ostatnia antena którą używam, jest to Sirio Performer 5000cena od 140-200zł (Allegro) "najmocniejsza" z anten, jeżeli chodzi o parametry (wg. producenta*). Antenę można obciążyć mocą 1500W ciągłej lub 5000W chwilowej (w praktyce nie do wykorzystania) kształt promiennika co jest waże jest w kształcie stożka . Sirio stroi się szeroko więc pokrywa również pasmo KF 10m, co daje przewagę nad poprzednimi antenami.

*Nie wiem natomiast skąd producenci biorą zysk energetyczny anteny, wartości te wyssane są z palca, bo do czego ma się odnosić niby ten zysk,  bo na pewno nie do anten wzorcowych które używane są w radiokomunikacji.

Długości które podaje producent też pozostawiają wiele do życzenia. 

- zysk energetyczny, wielkość wyrażana w dB i oznacza wzmocnienie pola w określonym kierunku (dla anteny kierunkowej) i dookólnym poziomym (dla anten dookólnych), w stosunku do dipola półfalowego (dBd) lub anteny izotropowej (dBi) przy czym antena izotropowa istnieje tylko w teorii.
Dipol półfalowy w stosunku do siebie ma 0 dBd zysku, i 2.15 dBi w stosunku do anteny izotropowej.
 

Są to moje osobiste doświadczenia i proszę nie brać tego dosłownie jeżeli chodzi o anteny bo to co u mnie działa źle u Ciebie może działać rewelacyjnie i wice wersa, uzależnione jest to od wielu czynników, jak warunki atmosferyczne,ukształtowanie terenu, sposób mocowania etc.

10 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Ładnie pojechałeś po producentach:) ale cała prawda...
Szwagier

gumisiorek pisze...

Chyba mnie nie pozwą..... :)

Anonimowy pisze...

hehehe...jeszcze trochę a będziesz u mnie montował antenę:P
Szwagier:)

Anonimowy pisze...

Co do anteny President Florida zgadzam się z opisem mam taka na samochodzie i jestem bardzo zadowolony z niej polecam
POZDRAWIAM MISIEK OLKUSZ 27,280 MHz

gumisiorek pisze...

Miałem takie dwie niestety ten sam los, pękanie obudowy magnesu (jak
Ci ukradną promiennik to mam w zapasie oddam w dobre ręce:) )

gophi pisze...

Skąd informacja że beczka na promienniku Floridy nie służy do strojenia? I do czego w takim razie miałaby służyć? Z tego co wiem (i sprawdziłem empirycznie) Floridę stroi się właśnie tą beczką - zmiana położenia beczki wpływa na SWR.

73 de SP5GOF

SQ9MES pisze...

Witaj Adamie
Beczka na promienniku to zwykły kawałek gumy więc nie może on wpływać na pojemność, nie chciałbym tu podważać działanie Twojego miernika ale na pewno nie zmienia się SWR po zmianie położenia.
W jaki sposób można by było zestroić antenę gdy w niektórych przypadkach "beczka" jest na tyle luźna że samoczynnie opada?
Mam jeszcze taki promiennik i rozkroiłem go aby uwiarygodnić swój wpis. (Zdjęcie dodaje na koniec postu)

SQ9MES pisze...

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości cytuje odpowiedź firmy President:

Witam,
Teoretycznie jest to możliwe, ale praktycznie strojenie anteny za pomocą "beczki" niewiele daje. Anteny magnetyczne Presidenta nie wymagają dodatkowego strojenia jak to jest przy antenach mocowanych na stałe. Wystarczy postawić antenę w odpowiednim miejscu na samochodzie aby poprawnie funkcjonowała.

Pozdrawiam
Anna Wolińska

gophi pisze...

Witaj!

Możliwe że ta guma zawiera jakieś dodatki metalu. Nie chcę podważać stanowiska producenta, ale jeżeli to tylko guma, to jak wytłumaczysz zachowanie które nagrałem na tym filmiku?

http://www.youtube.com/watch?v=SjO4VBBmNXI

Nawet gdyby miernik był uszkodzony to zmiana położenia gumy nie powinna mieć wpływu na nic, natomiast wyniki są powtarzalne - wychylenie wskazówki zależy od położenia beczki.

73

SQ9MES pisze...

Niestety nie mam możliwości pokazania, (brak kompletnej anteny i reflektometr w trakcie budowy.)