Witam wszystkich odwiedzających mojego bloga. Moje imię Mariusz, mój znak to SQ9MES. Mieszkam w Olkuszu.
Krótkofalarstwem zajmuję się hobbystycznie, na pasmach pracuje głównie na VHF/UHF/SHF, oraz poprzez amatorskie satelity.
Zaliczone i potwierdzone mam wszystkie aktywne satelity, we wszystkich modach. Sprzęt którego obecnie używam to: Lincoln 1, Icom 820h, Yaesu 857d oraz Alinco DJ-G7.
Gdy pogoda i czas dopisuję obserwujemy z synem niebo. Sprzęt to Synta 8' do tego okulary: 6,8,13,22,30mm.
Moje wideo można obejrzeć na kanale:
http://vimeo.com/sq9mespiątek, 2 kwietnia 2010

Orbitron konfiguracja

Otrzymując sporo maili na temat jak korzystać i ustawić  Orbitrona, postanowiłem stworzyć małą pomoc w pierwszych krokach z w/w programem.
Program służy do śledzenia amatorskich (i nie tylko) satelit,  pokazania dokładnego  przelotu jak i związanych z nimi danych tj, częstotliwości nadawania i odbioru, azymutu i elewacji. Może również sterować naszym radiem jak i rotorem.
Jako ciekawostkę (dla nie wtajemniczonych) dodam że możemy na Niebie zaobserwować gołym okiem Międzynarodową Stacje Kosmiczną ISS, program pokaże nam...
przelot i kierunek, wystarczy zrobić symulację z wyprzedzeniem i czekać.

Na początek odwiedzamy stronę programu, dział Download pobieramy program i instalujemy, lub pobieramy pakiet Zip i rozpakowujemy (program aby działał nie potrzebuje instalacji, testowałem na XP,Vista, Windows7)

Następną ważną czynnością w prawidłowym działaniu programu jest bieżąca aktualizacja danych kepleriańskich tzn. TLE, można to zrobić automatycznie w ustawieniach klikając na ikonkę
lub dla bardziej wymagających (przy korzystaniu głównie z modułów stacji ISS) co bardziej polecam zrobić to samemu, a mianowicie w głównym folderze Orbitrona szukamy folderu TLE powinny znajdować się tam pliki txt. tworzymy sobie tam swój plik txt. i wklejamy tam dane pobrane ze strony AMSAT zakładka Keps i klikamy na NASA (2-line) format elements, kopiujemy tekst począwszy od:
AO-07 do końca strony pomijając /EX
następnie wklejamy dane do naszego pliku txt. zamykamy go zapamiętując zmiany i nadajemy mu swoją nazwę.
Dodam że przy linku po prawej stronie mamy datę ostatniej aktualizacji, dane uaktualniają co 10 dni.
Odpalamy Orbitron, klikamy Wczytaj TLE i wskazujemy utworzony przez nas plik txt. następnie: Otwórz
teraz w zakładce Satelity zaznaczamy interesujące nas obiekty, które po zaznaczeniu pokazują nam się na mapie Świata
Proponuję zaznaczyć: AO-07, AO-27, AO-51, FO-29, ISS, SO-50 SO-67, VO-52, HO-68 (są to amatorskie czynne satelity) oraz NOAA1 (satelity pogodowe z których możemy odbierać mapy pogodowe za pomocą programu WXtoImg)
Zauważyłem że czasami i te dane nie zgadzają się z aktualną pozycją ISS, (wynika to zapewne z niskiej orbity), i w takim razie proponuję dane pobierać z bezpośredniego z tego linku
Skopiować dane i zamienić bezpośrednio w notatniku znajdując dane ISS
Ważne jest również prawidłowe ustawienie daty i godziny na naszym systemie!
Następnie: 
Ustawienia (Alt+F5)
Ogóle- zostawiamy bez zmian 
Mapa Świata- wg upodobań 
Aktualizator TLE na 10dni
Synchronizacja czasu- bez zmian
Różne- bez zmian
Extra- wg upodobań


Następna zakładka to Wizualizacja, proponuje wg screenu, oczywiście można eksperymentować, moje ustawienia zapewniają przejrzystość mapy, widoczny zasięg tylko obserwowanego satelity, przy czym niektóre ogonki można postawić w okienku dwa razy, uaktywniając dodatkowe funkcje.
                                       
Następna zakładka to Lokalizacja, tutaj wpisujemy swoje położenie, jeżeli ktoś nie zna dokładnego położenia lub lokatora, można posłużyć się MAPĄ.

Następnie powracamy do zakładki Główne i klikamy na Zapisz profil ( Alt=F7)
Z tak ustawionym Orbitronem możemy zacząć prace na satelitach, bądź też obserwować Stacje Kosmiczną ISS.

Dla zaawansowanych: dodam o możliwości sterowania radiem i rotorem poprzez sterownik  WispDDE ściągamy go i poprzez Orbitrona wskazujemy w zakładce Rotor/Radio
Jeżeli chcemy mieć lub edytować w zakładce Rotor/Radio własne ustawienia Dnlink/MHz i  Uplink/MHz to: w Orbitronie szukamy folderu: Notes mamy pliki txt. w których zapisane są informacje o QRG danego satelity, nazwa każdego pliku txt. to pierwsze pięć cyfr danych TLE.
Jeżeli program podoba Ci się i z niego korzystasz, twórca prosi Cię tylko o kartę pocztową z Twojego miejsca zamieszkania na adres:
                          Sebastian Stoff
                          ul. Dziewulskiego 36a/52
                          87-100 Toruń
                          Polska
 

Brak komentarzy: