Witam wszystkich odwiedzających mojego bloga. Moje imię Mariusz, mój znak to SQ9MES. Mieszkam w Olkuszu.
Krótkofalarstwem zajmuję się hobbystycznie, na pasmach pracuje głównie na VHF/UHF/SHF, oraz poprzez amatorskie satelity.
Zaliczone i potwierdzone mam wszystkie aktywne satelity, we wszystkich modach. Sprzęt którego obecnie używam to Icom 820h, Yaesu 857d oraz Alinco DJ-G7.
Moim następnym celem, a jak na razie marzeniem są również łączności EME.
Moje wideo można obejrzeć na kanale:
http://vimeo.com/sq9mesniedziela, 14 maja 2017

Transwerter na 1296 MHz


Sporo czasu minęło od mojego ostatniego wpisu, ale cóż obowiązki...,  mimo to na lutowanie troszkę czasu się znalazło, wykonałem kilka projektów na które niestety brakło chwili aby je opisać.
Jednym z nich jest transverter na pasmo 1296 MHz, hm gdyby ktoś na początku mojej przygody z radiem a co za tym idzie elektroniką powiedział abym sobie wykonał radio no to bym mu powiedział że go....no ale dałem się namówić i wykonałem sobie również taki trv.

Ale do rzeczy, umyśliło się nam aby wykonać sobie transvertery na 1,2 GHz początkowo miały być zakupione gotowe kity, ale żadne nie spełniały naszych wymagań (współpraca z trx Yaesu serii 8x7), no i Darek podjął się zaprojektowania od podstaw takiego trv. Oczywiście należy dodać iż całość tj: transverter, generator, tłumik mocy jak i wsad do PIC-a zaprojektował i napisał Darek SP9TTX. Trzy osoby podjęły się skopiować projekt, a ja dodatkowo opisać jakby ktoś miał ochotę sobie wykonać.
Paczka .zip do pobrania TUTAJ.
Co go wyróżnia na tle dostępnych na rynku? głównie wyświetlacz na którym można podejrzeć ustawione funkcje takie jak:


 
 > odczyt częstotliwości z TRX-a i wyświetleniu po uwzględnieniu LO (tylko Yaesu 8x7)
tutaj można nadmienić bo nie każdy czyta instrukcję obsługi, że funkcję wyświetlania żądanej częstotliwości np. po podłączeniu transvertera ma Yaesu 857 (menu 89,90,91)

 > wybór prędkości CAT-a 4800, 9600, 38400, 57600 (jeżeli chcemy wykorzystać poprzednią funkcję, czyli wyświetlania częstotliwości)


 > praca przez przemienniki RPT (automatycznie przypisany jest shift: -28 MHz)


 > podsłuch wejścia przemiennika REV (RPT mruga a QRG zmienia się na wejściową)


> pamięć sześciu częstotliwości które można sobie zapisać w banku pamięci od LoA do LoF (a co za tym idzie możliwość zmiany "pośredniej" w paśmie 2m)


 > możliwość wyboru użytego przekaźnika, wybór: mono i bistabilny


>pomiar temp. generatora OCXO (jeżeli generator ma wbudowany czujnik KTY81-210)


 > pomiar napięcia zasilania (przydatne w terenie) > pomiar SWR (po zastosowaniu zew. mostka), w moim przypadku używam go akurat do pomiarów jako mostek podłączany do SWR miarki również własnego wykonania (będzie czas to wrzucę opis na bloga)

> wbudowany sequencer (TxINH)
Działanie wejścia/wyjścia TxINH:
1 - TRV wstawia tam sygnał blokujący TRX Ft8x7,  sygnał zostanie zdjęty gdy sequencer przełączy TRV w tryb nadawania ( oczywiście TRX FT8x7 powinien być podpięty do TRV kablem CAT z pinem TxInh w TRX
2- gdy TRV jest w trybie nadawania pin jest wtedy wejściem i TRV monitoruje jego stan gdy jest tam sygnał to blokowana jest cześć Tx transvertera. (Szczególnie przydatne jest to gdy używamy zewnętrzne PA czy LNA).

Jako wzmacniacza wyjściowego użyliśmy tranzystor MGF4919 a w końcówce mocy tranzystor: SHF0289, moc uzyskana to około 1W.
Do obsługi transvertera użyliśmy PIC-a (16LF1936 lub 16LF1933).
Moc do wysterowania to maksymalnie 1W, w innym przypadku należy pamiętać o  tłumiku mocy:


Niestety nie mamy możliwości pomiaru takich jak: czułości jak i szumów własnych, ale testy w terenie wykazały jak na nasze uszy całkiem dobre parametry, biorąc pod uwagę to iż nie dysponujemy żadnymi przyrządami pomiarowymi, jedyne co mieliśmy do pomiarów to miernik częstotliwości, sonda w.cz wg: DL5NEG :
orasz generator (bikon) wykonany na SI4113 z funkcją wobulatora:


Rekordową łączność jak do tej pory na opisanym transverterze jaką wykonaliśmy przy 1W to 364km, niestety brak czasu na wypady w teren, ale może w tym roku uda się wykazać jakąś większą aktywność w tym paśmie. Antena użyta to Yagi 24 el. którą wykonałem z rurki miedzianej oraz drutu wg: DJ9BV

Koszt takiego transvertera nie przekroczył 200zł, a satysfakcja robienia łączności na własnym sprzęcie murowana.
Poniżej kilka fotek wykonanego transvertera:


Brak komentarzy: