Witam wszystkich odwiedzających mojego bloga. Moje imię Mariusz, mój znak to SQ9MES. Mieszkam w Olkuszu.
Krótkofalarstwem zajmuję się hobbystycznie, na pasmach pracuje głównie na VHF/UHF/SHF, oraz poprzez amatorskie satelity.
Zaliczone i potwierdzone mam wszystkie aktywne satelity, we wszystkich modach. Sprzęt którego obecnie używam to: Lincoln 1, Icom 820h, Yaesu 857d oraz Alinco DJ-G7.
Gdy pogoda i czas dopisuję obserwujemy z synem niebo. Sprzęt to Synta 8' do tego okulary: 6,8,13,22,30mm.
Moje wideo można obejrzeć na kanale:
http://vimeo.com/sq9mesponiedziałek, 22 czerwca 2009

Antena mobilowa KF21 czerwca br. wybraliśmy się z SQ9NKK, SP9TTX i Szwagrem, na testy anteny mobilowej na pasma KF, testy robiliśmy na
Pustyni Błędowskiej.

Mimo iż preferuje łączności poprzez amatorskie satelity, postanowiłem poeksperymentować z anteną KF, która poniekąd przyda się w razie "trudnych warunków mieszkaniowych" gdzieś na wyjeździe.
Konstrukcja dosyć prosta, przeznaczona na pasma: 80m, 40m, 30m 20m 17m, 15m, 12m, 10m, 6m oraz 2m i 70cm jako 1/4
λ. jest alternatywa do anteny Atas 120 która jest niesamowicie droga.
Wzór wykonania pochodzi od kolegi
OK2FJ a do wykonania zmobilizował mnie Darek SP9TTX.
Antena może nie jest rewelacyjna ale pracuje jak na swoje wymiary z niezłym skutkiem co mogą potwierdzić łączności:
3,715- SQ8LSB Jamnica z raportem 5/5
3,717- SP3OWZW Ilowiec z raportem 5/3 (z podwórka między budynkami)
18, 121- SM4EXP Szwecja z raportem 5/5
18,121- SM4FQW Szwecja z raportem 5/9
18,160- EA3EWL Hiszpania z raportem 5/7 tutaj 30W
18,128- D44TOI Wyspa Cape Verde 5/9
21,295- TL0A (z Afryki) z raportem 5/9

14,153- KL7LF Alaska z raportem 5/1 tutaj 100W 2009/10/28
Moc z jaką pracowałem 100W i przy dużym tłoku D44TOI zawołałem tylko dwa razy być może to łamanie się przez mobil robi "miejsce" na paśmie....
Antena pracuje bez skrzynki antenowej ale zestrojenie długością promiennika jest dosyć żmudne, ale tylko w paśmie 3.5MHz, antena stroi się bardzo ostro z wysokim SWR ok 2.5,
7MHz pracuje już poniżej 2SWR
a od 14MHz można zestroić poniżej 1.5SWR w całym paśmie bez konieczności zmiany długości promiennika
nie testowałem tylko 50MHz gdyż promiennik miał długość 120cm i nie miałem nic na przedłużenie do wymaganej długości 150cm.

Do anteny wykorzystałem rurkę PCV ze sklepu elektrycznego o średnicy zewnętrznej 18mm, oraz drut DNE 0.80mm


Podstawę wykonałem z gotowego gniazda UC-1 z przejściem na gwint, dokładnie nie wiem do czego stosowany jest ten wtyk ale taki znalazłem w sklepie, kawałek tulei wytoczyłem na tokarce, gdyż gwint jest o nietypowym skoku. Z drugiej strony otwór 17mm, aby można było rurkę ciasno wcisnąć zdjęcie 1 i 2, rurkę plastikową grubo ścienną można kupić w elektrycznym ok 3zł za 3mb. Drut na cewkę zdobyłem u elektryka przewijającego silniki.Zanim zaczniemy nawijać wiercimy trzy otwory 1mm i przekładamy drut jak na zdjęciu 3 : (linia przerywana to drut w środku rurki)
1- wkładamy do środka
2-przewlekamy na zewnątrz na przewód do zmiany pasm
3-przewlekamy do środka, wyciągając od spodu 
Następnie zaczynamy nawijać pierwszą cewkę, zwój przy zwoju bardzo ciasno napinając cały czas, aby cewka nie była luźna i tak 240 zwoi na odcinku 190mm, następnie mała przerwa ok 5mm na odczep i druga cewka 83 zwoje na odcinku 65mm, przerwa i trzecia cewka 19 zwoi na odcinku 13mm, przerwa i czwarta cewka 10 zwoi na odcinku 8mm i ostatnia cewka 8 zwoi na odcinku 9mm. Zdjęcie 4
Na ostatnim zwoju wiercimy otwór i przewlekamy drut do środka rurki mocno nadciągając aby cewki nie były luźne. Na końcu można zrobić również odczep który można wykorzystać na 50MHz jak i 144 i 430MHz ustawiając długość promiennika na 1/4 fali (anteny ćwierć falowe nie potrzebują żadnych cewek)
Całość można pomalować lakierem bezbarwnym aby cewki były nieruchome.
 Teraz montujemy promiennik, który najtrudniej dostać o długości 120cm, musi być w miarę sztywny najlepiej ze stali, mnie udało się kupić taki który mogę po złożeniu schować w rurce. Zdjęcie 5

Promiennik [3] przylutowałem do rurki miedzianej od CO [2] i wcisnąłem do środka lekko podgrzewając, gorącą żyłę przeciągnąłem wzdłuż rurki miedzianej [1] linia przerywana. Zdjęcie 6

 

Teraz na docinamy sobie przewód do zmiany pasm i jeden koniec lutujemy na spodzie anteny (zdjęcie 3) a na drugi koniec lutujemy krokodylka który będzie służył do zmiany pasm. Zdjęcie 7
Strojenie anteny polega na wysuwaniu promiennika po uprzedniej zmianie odczepu (licząc od podstawy) krokodylkiem i tak:
3,5MHz bez odczepu na maksymalnie wysuniętym promienniku 
7 i 10MHz pierwszy odczep 
14 i 18MHz drugi odczep
21 i 24MHz trzeci odczep
28MHz czwarty odczep
50MHz piąty odczep i dł 102cm
144 i 430MHz  piąty odczep i dł ok 50cm i 17cm (1/4 fali)
Oczywiście długości promienników nie podaje celowo gdyż zależy to od staranności wykonania cewek, ja swoją podłączyłem pod Yaesu 857
 i drogą prób i błędów skalowałem sobie długość promiennika.

Jest to bardzo duży kompromis anteny KF nie tylko na QRP, w SSB można pracować z mocą 100W a w FM 30W, z powodzeniem przyda się na krótkie wypady w teren jak i dla osób nie mających warunków antenowych, bądź też "życzliwych sąsiadów" zza ścianą:)
                      

25 komentarzy:

Anonimowy pisze...

:) Oczywiście, że krytyka pozytywnie wpływa na twórczość :D żeby nie było, że przeze mnie sciągnołeś "koszulkę termokurczliwą" :) - btw. FAJNE ZWOJE :} Dominik /SQ9NKK/

Anonimowy pisze...

Co się stało z moim komentarzem???

Gumiś pisze...

Już jest komentarz musi przejść cenzurę:)

No tak ściągnąłem aby pomarszczona nie była hehe ale to była antena próbna, teraz wykonam ostateczną do której bardziej się przyłożę bez koszulki termokurczliwej, a co SWR'a na 3.5MHz, po ścągnięciu izolacji okazało się że zwoje na pierwszej cewce są luźne i to mogło być powodem wysokiego SWR'a a przyczyna to w czasie grzania koszulki cewka uległa deformacji i się skurczyła. Wykonam następną to pojedziemy na Pustynie Błędowską jeszcze raz:)

Anonimowy pisze...

Thanks for the qso on 17m - your sigs were very good at my qth in Vikarbyn! 73 / Rolf SM4FQW

www.sq9nft.blog.pl pisze...

ja tez tam byłem!!!!!!ale dobra pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Witam! A co możesz powiedzieć o zastosowaniu tej antenki do CW? Nie ma to jak dipol, jednak czy ktoś kto nie ma możliwości rozwijania anten, mógłby z powodzeniem wykorzystać ją do telegrafii?

SQ9MES pisze...

Niestety nie mam możliwości nauki CW i nie testowałem jej pod tym względem, wypróbować zawsze można tym bardziej że budowa nie jest skomplikowana (bardziej czasochłonna)
Na SSTV i RTTY pracowała bez zarzutu.

Anonimowy pisze...

Gorne zdjecie nie pasuje do reszty, to nie bylo wtedy :) Grzesiek

SQ9MES pisze...

Oczywiście że nie było wtedy, na początku posta jest napisane kto był, wybierając zdjęcie sugerowałem się widokiem Pustyni, a przy okazji została pokazana część grupy SP9PEX wraz z rodzinami.

Dariusz pisze...

Witam jak antenka się spisuje,możesz mi napisac jakie są oryginalne wymiary,drutu nawojowego bo z tego co widze to oryginalny jest 0.75 dobrze widzę?Oraz jak jest średnica oryginalna rurki na którym są zrobione zwoje.Jak mozna jeszcze wiedzieć czy jest wymagana jakas srednica samego promiennika i długość.Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź

SQ9MES pisze...

Witam, jak na razie zima nie robię wypadów w teren ale w domu też da się co nieco posłuchać, zakłócenia tylko spore.
Dokładnie drut o średnicy 0.75mm a rurka 30mm.
Co do średnicy promiennika to nie ma zaleceń, autor pisze o antenie TV, one nie mają zbyt zróżnicowanych średnic, co do długości to minimalna wynosi 1200mm, ciężko dostać taką stalową, bo aluminiowe są za giętkie w warunkach polowych przy większych wiatrach, ale można również podocinać sobię na każde pasmo, odpowiednie dł. prętów i przy zmianie pasma wkręcać już "dostrojone" długością promienniki.

Dariusz pisze...

Dziekuje za odpowiedz,teleskop zamówiłem 1,6m taki udało mi się znaleźć od przyszłego tygodnia będe robił antenke.To w sumie te ostatnie zdjęcie nie pokazuje własnie średnicy rurki oryginalnej.Bo juz myślałem ze musi być 16 lub 18 Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

SQ9MES pisze...

W takim razie życzę sukcesu w budowie i pamiętaj zwoje mają być bardzo ciasno nawinięte (sporo osób przysyła foty z cweką bo nie działa, a okazuje się że do nawinięcia się nie przyłożyli.
Pozdrawiam

Dariusz pisze...

Jestem elektronikiem i dbam o szczegóły :).Jeszcze mam pytanie to w sumie przy tej srednicy rurki 30mm nie zmienia sie ilość zwoji?

SQ9MES pisze...

Zmienia ale dla innej średnicy drutu ale niewiele, tak że przy małych odchyłach średnicy drutu a przy tej samej ilości zwoji nadrobisz długością promiennika.

Anonimowy pisze...

Witam

W poszukiwaniu jakiegoś rozwiązania antenki mobilowej KF trafiłem tutaj.
Antenka fajna, dziwi mnie jednak fakt że jak kolega pisze cewki naqwiną na średnicy 30mm, na zamieszczonym rysunko podana jest średnica 18 - 16mm, a dokładnie to chyba został wykorzystany jeden segment wędki teleskopowej którego średnica na dola wynosi 18mm u góry 16mm, różnica w średnicy dosyć widoczna a co za tym idzie też różnica w indukcyjności cewek, chociaż może i na korzyść bo wtedy promiennik będzie nieco krótszy.

Ot taki mój mały wywód :)
Pozdrawiam i zasyłam amatorskie 73!!
Adam

SQ9MES pisze...

Cześć Adam
oj no to wpadka, niestety komentarzy nie da się edytować więc błąd pozostanie co poprawie w samym poście.
Masz rację cewki nawinięte są na rurkę o średnicy 18mm ale na całej długości, nie miałem takiej jak na rysunku, wykorzystałem za to rurkę ze sklepu elektrycznego, co do indukcyjności to przy takiej małej różnicy, błąd można poprawić długością promiennika dlatego nie podawałem celowo przy jakich długościach antena stroi się na każde pasmo.
Przypuszczam że każdemu wyjdzie troszkę inaczej, uzależnione to będzie od staranności wykonania i użytych materiałów.
Dziękuje za wyłapanie błędu, również pozdrawiam serdecznie.

Adept pisze...

Witaj

Czy możliwe jest wykonanie tej anteny
bez cewki na pasmo 80m? przy pracy na wyższych pasmach i taki "pomijamy" ją kabelkiem jednak chcę się upewnić :)
Druga sprawa czy w przypadku pracy QRO coś się nie zapali/stopi/itp ?
Zdałem egzamin jakiś czas temu czekam na świadectwo i pozwolenie Jak zakupię radio na pewno wykonam tą antenkę na wypady.
Pozdrawiam Michał SQ3(tu będą kiedyś literki;)

SQ9MES pisze...

Nie Michale, źle ją interpretujesz, to właśnie kabelek pomija poszczególne segmenty cewki, a gdy kabelek jest odczepiony to cała cewka pracuje w paśmie 80m, więc niemożliwe jest wykonanie jej na to pasmo bez cewki.
Jedyne każda antena ćwierćfalowa (GP) nie potrzebuje żadnej cewki, ale w tym wypadku byłoby to 20 metrów pionu plus przeciwwagi tej samej długości, więc praktycznie ciężkie do zrealizowania.
Co do ORO to ja pracowałem przy 100W SSB, nie wiem co będzie przy większych mocach, teoria pisze że anteny poniżej 10% długości fali, energia zamieniana jest na ciepło.
Pozdrawiam

Adept pisze...

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Oczywiście nie chodziło mi o pracę na 80m bez cewki na to pasmo ;) chodzi mi o wykonanie anteny na pasam 40m w górę na bazie Twojego projektu.
M

SQ9MES pisze...

Aaa, znaczy się nie chce Ci się nawijać największej cewki:)
trzeba było tak od razu. Możesz ją pominąć, faktycznie to ja źle zrozumiałem Twoje pytanie.

Adept pisze...

heh zaraz tam nie chce ;) po prostu mam mało doświadczenia w cewkach i nie jestem pewien czy dałbym rade z tą największą
dziękuję bardzo za odpowiedź
M

SQ9MES pisze...

Ok, ale spróbować warto.
Powodzenia.

SQ7M pisze...

... już dodałem stronkę do zakładek. Bardzo chcę wykonać tę antenkę ... tylko ciekawe czy moje umiejętności na to pozwolą :/

SQ9MES pisze...

Cześć Michał,wyjdzie, tylko przy nawijaniu się przyłóż a będzie ok.