Witam wszystkich odwiedzających mojego bloga. Moje imię Mariusz, mój znak to SQ9MES. Mieszkam w Olkuszu.
Krótkofalarstwem zajmuję się hobbystycznie, na pasmach pracuje głównie na VHF/UHF/SHF, oraz poprzez amatorskie satelity.
Zaliczone i potwierdzone mam wszystkie aktywne satelity, we wszystkich modach. Sprzęt którego obecnie używam to: Lincoln 1, Icom 820h, Yaesu 857d oraz Alinco DJ-G7.
Gdy pogoda i czas dopisuję obserwujemy z synem niebo. Sprzęt to Synta 8' do tego okulary: 6,8,13,22,30mm.
Moje wideo można obejrzeć na kanale:
http://vimeo.com/sq9mesśroda, 31 lipca 2013

Yaesu 857 a łączność satelitarnaZapewne sporo osób zaprzeczy takiej możliwości, ale jest to możliwe, wystarczy poświęcić troszkę czasu z lutownicą i możemy pracować via satelity na Yaesu 857.

Autorem projektu jest Darek SP9TTX, urządzenie to może być używane w trx: 857,897 i 817 testowane jest na 857 i 817.
Sercem naszego układu jest PIC 18F26J50, który steruje radiem za pomocą przedniego cata (menu 059) dane z Orbitrona do urządzenia wysyła sterownik, napisany przez kolegę Tomka SP5NVX.
Wyświetlacz pokazuje nam dwie częstotliwości: dnlink i uplink, dane są pobierane z Orbitrona i na ich podstawie wyliczane są już właściwe częstotliwości Dnlink i Uplink.
Oczywiście możemy zmieniać częstotliwość na której słuchamy, a urządzenie automatycznie koryguje nam częstotliwość. W momencie naciśnięcia PTT, wyliczy na której częstotliwości powinniśmy nadawać i wyśle ją do TRX'a.
Aby działało nam to wszystko poprawie, musimy jeszcze zmienić częstotliwości w  Orbitronie na aktualne. Po latach eksploatacji ulegają zmianą, co przy modulacji SSB na duże znaczenie.
Przykład dla FO-29 środek transpondera to
Dnlink=435.850 i Uplink=145.950 a aktualne: Dnlink=435.850 i Uplink=145.9534, różnica to 3400Hz a dla SSB to zbyt duża różnica.

Paczka z potrzebnymi plikami do pobrania TUTAJ
w paczce znajdziecie również pliki potrzebne do wykonania CAT na układzie FTDI, który działa bezproblemowo i jest optoizolowany. Można go również używać do FT-847, FT-1000 z konwerterem poziomów.
Podziękowania dla Tomasza SP5NVX za napisanie sterownika do modułu pod Windows
potrzebny sterownik do pobrania z Jego strony. 

Ewentualne pytania związane z modułem proszę zamieszczać w komentarzach, opublikowane będą wskazówkami dla zainteresowanych.
Postaramy się jeszcze uzupełnić bloga o screeny z ustawieniami oraz zobrazować samo uruchomienie modułu.

W związku z pytaniami o gotowe projekty niestety nie mamy gotowych płytek, oraz nie wykonujemy całości na zamówienie, brak profesjonalnego zaplecza, tylko warunki domowe dyskwalifikują wszelkie prośby. Przepraszamy

Poniżej filmy z łączności na liniowym satelicie FO-29 i fm SO-50Łączność sat na Yaesu 857 via FO-29 from Mariusz SQ9MES on Vimeo.
Łączność sat na Yaesu 857 via SO-50 from Mariusz SQ9MES on Vimeo.


3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Proszę o kontakt e mail
sq6lji@wp.pl

Anonimowy pisze...

Ciekawy projekt.
LINK do strony z plikami nie działa.

73
Zbyszek sq1gyi

SQ9MES pisze...

Zbyszku poprawiłem ale nie wiem dlaczego Google się tak zachowuje, link poprawiłem. Pliki znajdują się na dysku Google i co jakiś czas linki "wygasają" mimo że nic nie robię a pliki nie zmieniają położenia, zapewne jest to polityka aby zakładać konta i się logować bo wtedy nie ma problemu.