Witam wszystkich odwiedzających mojego bloga. Moje imię Mariusz, mój znak to SQ9MES. Mieszkam w Olkuszu.
Krótkofalarstwem zajmuję się hobbystycznie, na pasmach pracuje głównie na VHF/UHF/SHF, oraz poprzez amatorskie satelity.
Zaliczone i potwierdzone mam wszystkie aktywne satelity, we wszystkich modach. Sprzęt którego obecnie używam to: Lincoln 1, Icom 820h, Yaesu 857d oraz Alinco DJ-G7.
Gdy pogoda i czas dopisuję obserwujemy z synem niebo. Sprzęt to Synta 8' do tego okulary: 6,8,13,22,30mm.
Moje wideo można obejrzeć na kanale:
http://vimeo.com/sq9mespiątek, 14 maja 2010

ISS SSTV

Dnia 13 i 14 maja br. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS nadawała w trybie SSTV na 145,800MHz, niestety mały błąd astronautów
zniweczył oczekiwania stacji naziemnych.
Jak opisał to SP3QFE Armand:

Astronautom wydawało się, że złącze danych z przodu D700 nie było prawidłowo połączone za pomocą kabla z VC-H1.
Zespół poinformował o tym MCC-Moscow - było słychać tą rozmowę. Wiele raportów o braku modulacji zostało przekazanych kiedy ISS był w zasięgu Moskwy, jednak żadnego obrazu nikt nie odebrał. Jutro zespół ma przełączyć się na komputer SpaceCam i spróbować transmisji obrazów w modzie Martin-1, jednakże gniazdo w radiu pozostanie nadal to samo, tak więc mogą również pojawić się problemy, mimo że system wykorzystuje inny przewód.

Czternastego można było już odbierać obrazy, poniżej prezentuje mój odbiór, natena kierunkowa trzy elementy, program MMSSTV.
Dodam że całą galerię można obejrzeć i przesyłać własne na stronie Amsat Gallery ISS: http://www.amsat.org/amsat/ariss/SSTV/


28-29.10.2013 ISS SSTV odebrane obrazy:


15 komentarzy:

piotr pisze...

GRATULUJĘ ! Udanego odbioru.
Piotrek
SQ1BHQ
Trzebież

SQ9MES pisze...

A dziękuje Piotrze, tym razem poszło lepiej, bo ostatnio porównując do Twoich, zdecydowałem się na kierunkową. Trzymaj się i do usłyszenia via sat.

Anonimowy pisze...

Witam
Mam pytanie czy teraz jeszcze można cokolwiek odebrać z ISS ? kiedy można się spodziewać przelotu ? i zy nadal jest to 145.800MHz ?
Pozdrawiam
Domino20

SQ9MES pisze...

Jak na razie można odbierać i dekodować pakiety na 145, 825MHz +- Dopller, delodujesz programem UISS (opis znajdziesz na blogu) ewentualnie możesz obserwować na stronie: http://www.issfanclub.com/ tam masz po prawej stronie status co jest aktywne na daną chwilę.
Co do przelotów to proponuję ściągnąć program Orbitron,poprawnie skonfigurować (opis znajdziesz na blogu)i obserwować przeloty stacji. 12:26 czasu lokalnego będzie jeszcze przelot i 14:05 już po horyzoncie

Anonimowy pisze...

Właśnie mam zainstalowany ten program i raczej poprawnie skonfigurowany. Współżędne brałem z GPS. czas synchronizowałem. Tylko za bardzo nie wiem jakie satelity ustawić z prawej stronie w tej chwili mam iss i noaa 15,16,17,18,19 i niestety nie udało mi się jeszcze nic usłyszeć :( odbiornik mam może za słaby na ruskiej głowicy TV. Wtedy jak satelita jest centralnie nade mną mam słuchać czy jak obejmuje mnie tą otoczką ?
Dopiero zaczynam i chciałbym się cokolwiek dowiedzieć.
Pozdrawiam

SQ9MES pisze...

Satelity zaznaczasz które chcesz odbierać lub obserwować,odbiór jest również uzależniony od anteny jakiej używasz oraz terenu na jakim mieszkasz głównie chodzi o wysokość im wyżej tym lepiej dla VHF (mniej przeszkód)
Satelitę teoretycznie "słyszysz" gdy jest w Twoim zasięgu tj. gdy pojawi się na małym radarze, Ty jesteś tam zlokalizowany na środku a żółta linia oznacza jakim śladem przeleci nad Twoją lokalizacją, ( standardowo północ masz na górze) zielona "otoczka" na dużej mapie oznacza zasięg satelity jakim obejmuje swoim sygnałem teren na Ziemi.
Zrób tak:
Wpisz w lokalizacji mój lokator JO90sg następnie sprawdź czy pierwszy przelot ISS będzie 14.03.2012 o godz:05:10 do 05:12 czasu lokalnego na południowym wschodzie praktycznie po horyzoncie, jeżeli tak to wszystko masz ok z programem i zajmiemy się sprzętem.

Anonimowy pisze...

Śliczne dzięki za zainteresowanie
Sprawdziłem Twoją lokalizację i albo nie potrafię albo mam coś nie tak ustawione ponieważ pokazuje mi przelot coś o 6:44 na screenach To widać chyba że po prostu w złe miejsce patrzę.
http://foto.4game.pl/pics/c0b77fea5e46f2b1f6d7a294b4bf5929.JPG
http://foto.4game.pl/pics/d792f96f8f9907f591e102ba7fa60382.JPG

pozdrawiam Dominik (Domino20)

SQ9MES pisze...

Dominik ściągnij sobie i wczytaj dane z http://www.amsat.org/amsat/ftp/keps/current/nasa.all
Usuń wszystko do AO-07 zapisz w notatniku jako np. moje_kepsy, wrzuć notatnik do Orbitrona, odpal program, Wczytaj TLE i wskaż mu utworzony notatnik, następnie sprawdź jakie teraz masz przeloty.

Anonimowy pisze...

No mam tak zrobione, ja chyba w złą tabelkę patrzę ponieważ jak puszczę symulację to wtedy na radarze pokazuje się właśnie o 5:10 a znika z radaru o 5:13(ale jest na samym dole) a o 6:44 też pokazuje przelot tylko już bliżej środka na radarze. Widocznie w tej tabeli co dałem screena nie pokazuje tych słabszych sygnałów. Z symulacji (jeśli zrobiłem ją dobrze) wynika że od 5:10 przeloty są później praktycznie co godzinę ? i wszystkie można usłyszeć w odbiorniku ?
Mam obawy że mój odbiornik będzie miał słabą czułość w tym miejscu.

Pozdrawiam Dominik

Anonimowy pisze...

Witam
Pisałem jeszcze wczoraj ale nie wiem może nie doszło. Jeśli chodzi o orbitrona to mam tak ustawione jak napisałeś, konfigurowałem ten program zgodnie z opisem na Twojej stronie. Myślę że patrzyłem w złe miejsce (tabelka którą wysłałem ze screenem). W tej tabelce pokazało mi następny przelot bliższy tej lokalizacji czyli 6:44, a ten o 5:10 do 5:13 pokazało mi na radarze na symulacji ale był on pokazany na samej krawędzi radaru (możliwe że ustawienia programu są złe) ale na symulacji raczej już dobrze pokazuje i wychodzi na to że od godziny 5:10 przeloty już są praktycznie co godzinę ? Każdy z tych przelotów można usłyszeć ? czy nie za każdym razem nadają. Obawiam się trochę że odbiornik ma za słabą czułość w tym miejscu. Dzisiaj będę próbował czy usłyszę jakiś sygnał na tej częstotliwości. Pozdrawiam Dominik

SQ9MES pisze...

Komentarze nie giną, czekają tylko na akceptacje (to ze względu na spamerów)to raz, a dwa że obowiązki są na pierwszym miejscu a z telefonu nie mogę zaakceptować komentarza więc proszę o troszkę cierpliwości.
Teraz mamy pewność że kepsy masz dobre i program skonfigurowany prawidłowo, teraz kwestia odbioru i anteny jaką dysponujesz, czy cokolwiek odebrałeś z dzisiejszych przelotów? (dźwięki pakietów)

Anonimowy pisze...

Niestety nie wiem jakich dźwięków mam się spodziewać, może miałbyś gdzieś nagranie jakich dźwięków mam szukać. Antenę zrobiłem nie wiem jak się nazywa ale ma jeden promiennik 54 cm do góry i trzy przeciwwagi też po 54 cm pod kątem około 45 stopni w dół i na razie jest wbita około 2 metry nad ziemią. Jak przestanie padać to myślę ją dać na komin. Przewód mam 50 ohm ale założę pewnie 75 ohm, nie wiem czy to jest jakaś różnica.
Dzisiaj niestety nie miałem okazji nic usłyszeć (brak czasu) około 10 słuchałem ale nie mogłem nic namierzyć ciekawego - tak jak pisałem nie wiem za bardzo jakich dźwięków się spodziewać. Pozdrawiam Dominik

SQ9MES pisze...

Antena 1/4 fali, no nie poszalejesz za bardzo na tym na kominie powinno być lepiej, warto spróbować.
Wejdź na mój profil i tam masz maila, napisz to Ci prześle pliki mp3.

Anonimowy pisze...

o kurcze , musze sie tym zainteresować , fajna sprawa !!
73! Łukasz SQ9KPK

SQ9MES pisze...

Łukaszu zainteresować się można, ale od dłuższego czasu brak aktywności stacji kosmicznej